
Frivaldszky Edit
Címzettek:
az Európai Unió Bíróságának elnöke,
az Európai Bizottság elnöke,
az Európai Parlament elnöke,
az Európai Tanács elnöke
Mi, az Unió különböző országaiban működő civil szervezetek képviselői mély aggodalmunkat fejezzük ki az Európai Unió Bíróságának 2018. június 5-én, a Coman és társai ügyben várható ítélete kapcsán. A döntésnek az egész Európai Unióra kiterjedő hatása lesz a házasság és családügyi szabályozásban, és kihathat Magyarország Alaptörvényére is, amely védi a házasság egy férfi és egy nő szövetéségére épülő intézményét. A változás magával vonja az azonos neműek közötti örökbefogadás kérdését is, nélkülözve a demokratikus vitát vagy a nemzeti konzultációt a témában.
A Coman ügy egy olyan azonos nemű párról szól, akik Belgiumban jegyeztették be a házasságukat, melyet ezt követően Romániában szerettek volna elismertetni. Románia, nemzeti törvényeihez hűen, elutasította házaspárként való elismerésüket. Erre válaszként beperelték a kormányt. Az eset végül az Európai Unió Bíróságához került, melyet arra kértek, hogy definiálja a „házastársak” fogalmát az unió szabad mozgásáról szóló szabályaira tekintettel.
Melchior Wathelet főtanácsnok a Coman ügy kapcsán január 11-én megjelent véleményében így nyilatkozott:
„…A tagállamokban általánosan elfogadott definíció, mi szerint a házasság egy férfi és egy nő szövetsége, mára elavultnak tűnik… Az azonos neműek házasságának jogi elismerése nem más, mint a társadalom általános fejlődésének leképezése ebben a kérdésben. Ezt megerősítik a statisztikai vizsgálatok is, és az azonos neműek házasságáról szóló írországi népszavazás is ezt jelzi… Ez nem egy különleges kulturális vagy történelmi vonatkozású dolog, ellenkezőleg, a családok különbözőségének egyetemes elismerésének felel meg.”
Mi, alulírott civil szervezetek egyértelmű üzenetet fogalmazunk meg: amennyiben az Európai Unió Bírósága elfogadja a főtanácsnok véleményét és az Európai Bizottság állásfoglalását, mely szerint a „házastársak” fogalma magában foglalja az „azonos nemű házastársakat” is, a nemzeti családügyi szabályozás súlyos veszélybe kerül.
Jelenleg hat tagállamban (Románia, Bulgária, Lettország, Litvánia, Lengyelország és Szlovákia) nem jegyzik be az azonos neműek élettársi kapcsolatát. 14 tagállam a házasságot egy férfi és egy nő szövetségeként határozza meg. Közülük hat ország ezt a megfogalmazást alkotmányos szintre emelte. Ennek ellenére mindannyiuknak kötelessége lesz a Coman ügy ítéletének következtében jogi lépéseket tenni a határaikon kívül bejegyzett „azonos nemű házasságok” elfogadására. Ha a tagállamokat arra kényszerítik, hogy elismerjék a külföldön jegyzett azonos nemű „házasságokat”, ellehetetlenülhet számukra a házassággal kapcsolatos saját jogszabályaik megtartása. Ezt a jelenséget nyugodtan nevezhetjük „ideológiai gyarmatosításnak”.
Az ítélet káoszt és megosztottságot szül, nem az összhangot erősíti. A „házastársak” vagy a „házasság” különböző definíciói, melyek közül egyet nemzeti szinten alakítottak ki (demokratikus úton vagy népszavazáson keresztül), egyet pedig külföldről „importáltak”, jogi káoszt eredményez, az eddigi normák ütközését idézi elő és a nemzeti alkotmányok felülírásához vezethet. Idővel a házasság hazai definíciója üres frázissá válik. Ez nem elfogadható.
Valahányszor az Európai Unió ingoványos talajon lépdel, az Európai Bíróságnak és az uniós intézményeknek óvatosnak kell lenniük, nehogy tovább töredezzen az Unió egysége. A nemzeti (esetenként alkotmányos) házasságdefiníciók aláaknázása és a demokratikus eszközök megkerülése nem elfogadható az unió kontextusában, melyet eredetileg a kulturális, vallási és nemzeti különbözőségek elfogadásán alapulnak.
Emberi Méltóság Központ, Frivaldszky Edit, Magyarország (Hungary)